مشاوره


.

برنامه ریزی


ببخشید من مشکل کند خوانی دارم خیلی خیلی تو مطالعه و تست زنی کندم و این خیلی از وقتمو میگیره . برای اینکه سرعت مطالعم  افزایش پیدا کنه چیکار کنم؟
.
✅ سلام ، کندخوانی علت‌های مختلفی داره چند مورد رو میگم انشاالله مشکلتون حل بشه.

❌ راه رفتن موقع مطالعه :
✅ عادت نامناسبی که بعضی از دانش‌آموزا دارن و علاوه بر اینکه باعث خستگیشون میشه ، تمرکزشون رو پایین میاره و این مسئله به صورت غیرمستقیم و ناخودآگاه سرعت مطالعه رو کاهش میده.
❌ بلند بلند درس خوندن یا تلفظ جمله‌های درس :
✅ یعنی انگار کسی کنار شماست و شما دارین کتاب رو براش میخونین. این کار هم به شدت سرعت مطالعه شما رو پایین میاره. گاهی این روش مطالعه رو پیشنهاد میکنیم اما به صورت مقطعی. پس سعی کنید چشمی بخونید و تلفظ جمله‌ها رو کنار بذارین.
❌ سعی برای حفظ کردن متن کتاب یا به خاطر سپردن دقیق متن کتاب درسی :
✅ منکر این نیستم که قدم اول برای یادگیری به خاطر سپردن مطالبه. اما اینکه صرفاً حفظ کنید به هیچ وجه کار درستی نیست. موقع مطالعه ، فهم و درک مناسبی از درس داشته باشین و همراه با توضیح و پردازش مطلب در ذهن ، اونو به خاطر بسپارین. به جز بعضی قسمت‌های کتاب ، سایر قسمت‌ها رو به زبون ذهن خودتون یاد بگیرین و نیازی نیست عین جملات کتاب رو حفظ کنید.
❌ وسواس :
✅ وسواس نداشته باشین و وقتی مطلبی رو فهمیدین ازش عبور کنید و برین سراغ مطلب بعدی. نگران نباشین هیچ‌کدوم از ما نمی‌تونیم یه مطلب رو با یه بار خوندن یاد بگیریم و همیشه توی ذهنمون داشته باشیم. پس مسلماً خیلی جاها رو فراموش خواهید کرد اما با تکرار و مرورهای بعدی ، مشکل فراموشی هم حل خواهد شد.
❌ کلمه کلمه خواندن :
✅ جملات کتاب رو به صورت کلمه به کلمه نخونین. همونطور که گفتم سعی کنید چشمی بخونید و جمله رو متوجه بشین و مفهوم یا نکته‌ی جمله رو یاد بگیرین و تمام.
❌ تمرکز بیش از حد روی جزئیات :
✅ مطالعه خودتون رو از کلیات شروع کنید و بعد وارد جزئیات بشین. بیش از حد روی جزئیات کتاب متمرکز نشین.
✅ بعضی از راهکارهای دیگه :
روش مطالعه صحیح ، اهمیت به مفهوم و تحلیل سوالات ، یادگیری از طریق حل مسئله (به خصوص در ریاضی و فیزیک) ، تقسیم مطالعه‌ی مباحث به چند دوره و پرهیز از بقچه‌ای خوندن.
.

برای دریافت منابع و برنامه ریزی و مشاوره رایگان با شماره های زیر تماس بگیرید
۰۹۱۲۱۹۶۵۷۳۲
۰۲۱۴۴۲۵۴۰۳۰

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تـــمـاس